FOXSUR FBC1206F 12V 6A Car Motorcycle Battery Charger Smart Repair Multi-function Charger, US Plug(Red)
SKU: EDA008118402A
Regular price R 664.00
Regular price Sale price R 664.00
Sale Sold out
In Stock
CHN This item is shipped from China.
Processed in 0–3 days
Quantity
Product Details
Brand: FOXSUR
1. 12V power supply mode: used to charge batteries with voltage below 5V, or convert to DC power to power DC 12V devices, such as DC fans, oil changers, or as a memory holder when replacing batteries.
2. Fast battery charger: can charge or repair all 12V lead-acid automotive, marine and deep cycle batteries, including AGM, GEL, SLA, lithium iron phosphate and flooded batteries for cars, trucks, SUVs, motorcycles, lawn mowers, ships, etc.
Product Parameters:
1. Model: FBC1206F
2. Input cable length: about 70cm
3. Output cable length: about 60cm
4. Input voltage: 100-240V AC, 50-60Hz
5. Rated output: 12V 6A
6. Battery capacity: 4-120Ah
7. Dimensions: 152x81x57mm